İletişim 0216 612 00 34

Artezyen Kuyu Nedir ve Nasıl Açılır

Artezyen kuyuları, kaynak su bulunan yerlerin yakınlarında bulunur ve oralar açılır. Artezyen kuyu açılması sırasında, zeminin yumuşak veya kayalık olması işlemin yapılması açısından oldukça önemlidir. Yumuşak zeminlerde, sondaj sıvısıyla birlikte açma işlemi yapılırken, kayalık zeminlerde ise, hava ile delgi işlemi daha uygun olur. Kuyu işlemi boyunca zeminin durumuna göre, pimaş borular indirilerek kuyunun dışında kalan yerler taşlarla doldurularak, artezyen kuyunun açılma işlemi tamamlanmış olur. Bu işlemi yaptırmadan önce firma araştırması yapmak da fayda var. Bir çok firma bu işlemi steril bir ortam yaratmadan kalitesi malzemelerle yapabiliyor. Belli bir süre sonra sağlık açısında önemli sorunlar ortaya çıkartabilir. Bu yüzden fimamızdan destek alabilir ve yıllardır bu artezyen kuyu açma ve artezyen kuyu bakımı işlerinde görev almış profesyonel ekibimizle kalite hizmet anlayışının deneyimini yaşayabilirsiniz.

Artezyen Kuyu

Artezyen Kuyu Bakımı

Artezyen, su sızdırmayan yer altı tabakaları arasında kalan basınçlı suların sondaj yoluyla yeryüzüne fazla bir şekilde çıkma işlemine denir. Taşıdığı suyla kuyuyu besleyen bölge, üst kısımdan geçirimli olan giren su ile beslenir. Zaman geçtikçe su ile dolan bu bölge de basınç meydana gelir. Bölgede bulunan çukur kısmına sondaj ile kuyu açıldığı zaman su oldukça tazyikli olarak tekrar çıkacaktır. Suyun tazyikli olması, öncelikle olarak kuyunun açıldığı yere ve su bölgesinin olduğu yere göre değişebilir. Artezyen kuyuları, sondaj malzemelerinin delinmesi sonucu ve delinen yerin pimaş borularının konması sonucunda inşa edilebilir. Bu borularda bulunan su seviyeleri boyunca pek çok delikler bulunabilir.

YILTEKSER POMPA SİSTEMLERİ

Yaşam Alanlarınıza Sondaj ve Pompa Sistemleri Çözümleri Sunuyoruz.

Detaylı Bilgi İçin 0216 612 00 34
Servis Bölgeleri

İstanbul

Kocaeli

Bursa

Balıkesir

Sakarya

Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz İlgili Servisler Etiketler Servis Puanı

Derecelendirilmemiş

YILTEKSER POMPA SİSTEMLERİ

Artezyen Kuyu Açtırmak ve Halihazırda Bulunan Artezyen Kuyunuzun Bakımı İçin Gerekli Belgeler İle Birlikte Su Sondajı İşlerinizi Kalitemiz İle Tamamlıyoruz.

Artezyen Kuyu Açma İzinleri

Ülkemizde 10 metreden fazla kuyu açma ve bakım yaptırma işlerinde belli izinlerin alınması gerekiyor. Devlet Su İşleri bu konuyla ilgili kanunları dikkate almak konusunda vatandaşlara sıkı yaptırımla uygulayabilir. Artezyen bakımı yapılırken veya yapıldıktan sonra eğer gerekli izinler alınmadıysa, kanunda belirtilen cezai kurallar uygulanır. Bu yüzden işleme başlamadan önce kuyu açma izin belgesini almakta fayda var. Belgemin geçerlilik süresinin olduğunu unutmamak gerekir. Belgeyi aldıktan sonra 1 yıl içerisinde bakımı yaptırmanız gerekiyor. Açtırma izinlerini alarak aynı zamanda, su değerleri de ölçtürülmüş olur. Düzenli bakımları aksatmadan yaptırarak, tehlikeli duruma gelmeden müdahale edilebilir.

YORUMLAR
Henüz Yorum Bırakılmamış, İlk Yorumu Siz Bırakabilirsiniz.
Düşünceleriniz Bizim İçin Önemli
Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif
Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama
Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Puanlama
Puanlama Pozitif Puanlama Pozitif Puanlama Puanlama Puanlama
Puanlama Pozitif Puanlama Puanlama Puanlama Puanlama